ślub i wesele

Lut

08

Jak zorganizować ślub i wesele krok po kroku?

Opublikowane przez — Kategoria Blog

Twoje przyjęcie weselne wyznacza scenę dla całej imprezy. Oto przewodnik krok po kroku, jak zorganizować wymarzone wesele, które Twoi goście zapamiętają na długo.

Krok 1: Ustal datę ślubu, zanim zaczniesz szukać miejsc na przyjęcie weselne

W zależności od tego, z jakim wyprzedzeniem zaczniecie szukać idealnego miejsca do świętowania Waszego ślubu, niektóre lokale mogą być zarezerwowane nawet na rok (lub więcej) wcześniej. Warto więc mieć alternatywę – wybrać kilak lokali, które spełniają Wasze oczekiwania i wtedy zastanowić się, który będzie dla was najbardziej odpowiedni.

Pora roku może znacząco wpłynąć na dostępność miejsc, a generalnie łatwiej i czasem taniej jest zaplanować ślub zimą niż w szczycie sezonu – latem.

Podczas gdy sobota jest najpopularniejszym dniem na zawarcie związku małżeńskiego, warto rozważyć niedzielny ślub, który również pomoże zaoszczędzić na całkowitym budżecie.

Krok 2: Określenie budżetu na przyjęcie

Po ustaleniu daty, należy również zacząć myśleć o swoim ogólnym budżecie. Ta kwestia może znacząco wpłynąć na sposób organizacji przyjęcia oraz na wybór miejsca.

Krok 3: Podjęcie decyzji o kluczowych elementach przyjęcia

Czy przyjęcie odbędzie się wewnątrz czy na zewnątrz?

Jeśli wybierzesz uroczystość na świeżym powietrzu, pamiętaj, aby mieć alternatywny plan w przypadku deszczu.

Kiedy rozpoczną się tańce?

W dzisiejszych czasach tańce rozpoczynają się zazwyczaj po zakończeniu obiadu. Oprócz pierwszego tańca, wybierzcie muzykę, która spodoba się wszystkim gościom, zapewniając różnorodność dla wszystkich grup wiekowych. Ustal tę kwestię z zespołem jeszcze przed rozpoczęciem przyjęcia. Wówczas unikniesz niepotrzebnych nerwów, które mogłyby się pojawić.

Jakie rodzaje zdjęć chcielibyście uzyskać?

Przyjęcie jest kolejną okazją do zrobienia wspaniałych zdjęć, więc pomyślcie o grupach, do których nie moglibyście dotrzeć wcześniej w ciągu dnia, z rodziną i przyjaciółmi. Możecie również poinformować swojego fotografa, czy są jakieś szczególne ujęcia detali, które chcielibyście uwiecznić. Wstążki szyfonowe czy dekoracje, które wykonacie samodzielnie będą wyglądać na zdjęciach wyjątkowo!

Krok 4: Wybór menu weselnego

Dla wielu par, a także ich gości, jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów przyjęcia i czymś, co wszyscy będą pamiętać przez wiele lat. Podczas wyboru weselnego menu, warto pamiętać o tym, że niektórzy goście mogą mieć jakieś ograniczenia w diecie. Warto takie kwestie omówić z lokalem i wybrać różnorodne opcje. Zdecyduj również czy dania będą znajdować się na stołach czy w bufecie.

Myśląc o posiłkach, warto również zastanowić się nad tortem. Wybierz jego model, kolor i smak.

Ślub będzie najprawdopodobniej największym przyjęciem, jakie kiedykolwiek zorganizujesz – i zastanawianie się, jak zaplanować wesele, może na początku wydawać się dość zniechęcające (a szczególnie, jeśli planujesz ślub w czasie pandemii COVID). Ale niezależnie od tego, czy chcesz mieć małe, proste wesele, czy wielką, wystawną imprezę, kroki pozostają takie same: ustal budżet (ważny pierwszy krok!), znajdź inspirację, zacznij listę gości… i działaj! Zalecamy skupienie się na jednym zadaniu na raz, aby nie dać się przytłoczyć procesowi planowania ślubu. A jeśli masz mało czasu, śmiało przydziel niektóre z tych obowiązków członkom rodziny i przyjaciołom – oni z pewnością chętnie pomogą Ci w tym procesie.