Cze

29

Brzmienie zespołu weselnego

Opublikowane przez — Kategoria Blog

Muzyka biesiadna powinna być radosna i rytmiczna, tak aby doskonale pasowała i zachęcała do zabawy. Właśnie taka muzyka króluje na weselach, gdzie możemy usłyszeć klasyczne weselne utwory, które grane są na różne sposoby. Pomysłowe podejście do muzyki jest bardzo ważne, bo właśnie dzięki kreatywności zespół jest w stanie zagrać ten sam utwór na kilka sposobów, dostarczając zgromadzonym gościom rozrywki. Dobry zespół weselny jest w stanie poprowadzić zabawę przez czas trwania całego wesela, a nie zapominajmy, że wesele zwykle trwa do rana, więc nie jest łatwo grać przez cały ten czas, zachowując świeżość. Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać nad tym jak zagrać dany utwór, potrzebne będą odpowiednie instrumenty, a tych jest sporo i prawie każdy sklep muzyczny będzie posiadał wystarczająco duży asortyment z którego każdy znajdzie coś dla siebie.

Podstawą zdecydowanej większości zespołów jest perkusja i nie inaczej jest w przypadku kapeli weselnej. Należy jednak wiedzieć, że słowo perkusja jest pojęciem bardzo ogólnym, przez które możemy rozumieć gotowy akustyczny zestaw perkusyjny lub elektroniczny, a każdy z tych zestawów może znacznie różnić się od siebie, bo to w jakie elementy będzie wyposażony konkretny zestaw, zależy od wymagań muzyka, który na tym instrumencie będzie grał. To dlatego na weselach możemy zauważyć perkusistów grających na wielu bębnach i talerzach, podczas gdy perkusiści innych zespołów weselnych preferują małe zestawy wyposażone nawet w jeden bęben i dwa talerze. Taki niewielki zestaw ma także taką zaletę, że jest łatwy w transporcie, co jest sporym udogodnieniem dla zespołów weselnych koncertujących na terenie całej Polski. Sama perkusja to oczywiście nie wszystko, ponieważ zespół powinien posiadać instrumenty za pomocą których grana będzie melodia. Najczęściej spotyka się połączenie instrumentu klawiszowego z gitarą, przy czym instrument klawiszowy jest prawie zawsze elektroniczny. To ważne właśnie ze względu na łatwość transportu powinno się wybierać w miarę lekkie instrumenty, takie jak keyboard czy syntezator. Oba te instrumenty są często mylone ze sobą, lecz jest to tylko podobieństwo fizyczne, bowiem keyboard i syntezator znacznie różnią się od siebie. Keyboard jest najczęściej wybieranym instrumentem klawiszowym, bowiem łączy od w sobie cechy innych elektronicznych instrumentów tego typu, lecz żadną z tych cech nie góruje. Może on mieć ważoną klawiaturę, która pozwala odwzorować dynamikę brzmienia poprzez siłę nacisku. Ponad to posiada on wbudowane brzmienia i efekty, które pozwolą nam zmienić charakter dźwięku. Syntezator to zupełnie inny sprzęt, w którym klawiatura i jakość dźwięku również stoją na wysokim poziomie, lecz jego główną zaleta jest olbrzymia ilość brzmień i efektów, które można ze sobą łączyć, przez co zyskujemy niemal nieograniczone możliwości w temacie kreowania brzmienia. Oba te instrumenty bardzo dobrze sprawdzają się podczas wesel, przy czym syntezator polecany jest szczególnie tym muzykom, którzy chcą mieć jak największe możliwości kreowania brzmienia. Co ciekawe, instrument ten jest wykorzystywany także w celu zastąpienia za jego pomocą innych instrumentów, takich jak skrzypce, akordeon, a czasami nawet perkusja, bo i takie brzmienia można spotkać w instrumentach tego typu.

Dobry zespół weselny powinien potrafić dzielić się obowiązkami. Czasami jeden instrument powinien lekko się wycofać, aby nie dominować nad innym instrumentem lub wokalem, a to wcale nie oznacza, że jest on mniej ważny. Zespół powinien dobrze się zgrać, a aby osiągnąć wystarczająco wysoki poziom, potrzebne są liczne próby. Poza umiejętnościami bardzo ważne jest to, aby repertuar był długi i bogaty, bowiem wesele trwa zwykle znacznie dłużej niż typowy koncert i przez cały czas trwania należy zapewnić zgromadzonym gościom muzykę na najwyższym poziomie, która po kilku godzinach nie utraci swojej świeżości.

Sklep muzyczny / Muzyczny.pl / Wrocław

Brak tagów

ilość wszystkich wyświetleń: 377, dzisiaj: 1